02155890055- 02155608645- 09126902514-اجرای نمای ساختمان

در دنیای مدرن امروزی اجرای نمای ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار بوده چرا که در یک خیابان تجاری یا خیابان هایی با ساختمان های مسکونی هر چه پیاده سازی و اجرای نمای ساختمان بروز تر و با زیبایی ظاهر بیشتری انجام گیرد

اجرای نمای ساختمان

اجرای نمای ساختمان و بررسی انواع نما

به کار بردن تجهیزات و نماهای جدید برای اجرای نمای ساختمان موجب شده تا توجه خریداران را به خود جلب کرده و ساختمان ها با نمای کلاسیک و مدرن را به نمونه های دیگر را ترجیح دهند.

اهمیت این موضوع برای مجتمع های تجاری چند برابر است زیرا قشری از مردم که تعداد آنها کم نیست، مایلند خریدها(وسایل مورد نیاز منزل مثل مبل، سرویس خواب، خرید لباس و سایر موارد) و معاملات خود را در چنین محیط های لوکسی انجام دهند. اجرای نمای ساختمان بسته به کشور، شهر و مناطق مختلف شهری( با توجه به شرایط آب و هوایی و سطح مالی مردم آن منطقه)، همچنین فرهنگ ها و آداب و رسوم مردم آن محیط می تواند متفاوت باشد. به دلیل مهم بودن این موضوع در ادامه مقاله امروز برای شما نمونه ها و نکته هایی درمورد اجرای نمای ساختمان آورده ایم.


اجرای نمای ساختمان


برای اجرای نمای ساختمان مهندسان باید به چه نکاتی توجه کنند؟

منظور از نمای ساختمان ظاهر بیرونی ساختمان است و از فاصله دور یا نزدیک قابل رویت می باشد. یکی از مهم ترین قسمت های یک بنا نمای آن است. هرچه ظاهر یک بنا زیبا، مدرن و مطابق با استانداراهای جهانی باشد هم به زیبا سازی بیشتر شهری و کشوری کمک کرده و هم در صورت رعایت استاندارها می تواند دوام و استحکام بالاتری در برابر حوادث و بلاهای طبیعی مانند آتش سوزی، سیل، زلزله و غیره داشته باشد. بسته به اینکه سازه در چه شرایط آب و هوایی باید ساخته شود، نوع و مصالح مورد نیاز برای اجرای نمای ساختمان متفاوت خواهد بود.

همچنین باید جنس و کیفیت نماها به گونه ای باشد تا گرما و سرما بیش از حد وارد ساختمان نشده و در مصرف انرژی صرفه جویی شود. از آنجایی که نمای ساختمان ها در معرض دید عابران است باید به ظریف کاری ها و تناسب آن با بخش های مختلف سازه( به طور مثال تراز بودن درب پنجره هایی که قرار است بر نمای اصلی سوار شود) توجه کرد. معماران و مهندسان باید این نکته را در نظر بگیرند که با توجه به نوع نمای بیرونی بنا درب های بالکن و پنجره ها در مکان های درستی طراحی شوند تا زیبایی ساختمان را دو چندان کنند. برای اینکه همگام با دنیای روز حرکت کنیم لازم است در صنعت ساختمان سازی از نمونه های جدید و با کیفیت نماها برای قسمت بیرونی و دیوارهای داخل بنا استفاده کنیم.


اجرای نمای ساختمان


همان طور که می دانید بعد از تکمیل ساختمان لایه آخری که در قسمت خارجی آن کار شده با سیمان و آجر است. برای اینکه دیوارهای خارجی و ساختمان استحکام و عمر طولانی تری داشته باشند، لازم است ساختمان نهایی نما کاری شود. نکته با اهمیت دیگر در مورد اجرای نمای ساختمان نحوه نصب کردن آن می باشد. هرچه پیاده سازی آنها با سرعت و راحتی انجام گیرد از نظر زمانبندی برای اتمام به موقع کار و کاهش هزینه پروژه به صرفه تر خواهد بود.

برای آنکه از هزینه های اضافی جلوگیری کنیم باید از نماهایی استفاده کرد که استانداردها در ساخت آن رعایت شده اند زیرا در صورت به کار بردن نوع بی کیفیت آنها، هزینه تعمیر بر اثر خسارات به بار آمده بیشتر خواهد شد. مثلا باید توجه داشت که در محیط های زلزله خیز به جای نمای سنگی، آجری و یا شیشه ای از نمای کامپوزیتی استفاده شد چون سبک و با انعطاف بوده و در هنگام زلزله مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد. یا اگر قرار است ساختمانی در شهرهای بارانی( یا شهرهایی که گرمای حاصل از تابش خورشید زیاد است) بنا شود، آهن به کار رفته در نما کمتر باشد تا در اثر برخورد آب باران( و یا نور خورشید) دچار خوردگی و پوسیدگی زود هنگام نشوند.


اجرای نمای ساختمان


نمونه های مختلف نما کاری ساختمان

همان طور که در مطالب بالا گفتیم بسته به شرایط( فرهنگ، هزینه، آب و هوا و ...) نوع نمایی که برای ساختمان نصب می شود متفاوت خواهد بود. از همین رو در ادامه نمونه های مختلفی از آنها را برای شما شرح خواهیم داد.

نماهای آجری:

یکی از مواردی که برای اجرای نمای ساختمان استفاده می کنند نمای آجری است. آجرها به دلیل نوع متریال و نوع ساختشان یکی از گزینه های معماران برای اجرای نمای ساختمان می باشد. آجرها ضریب انتقالی حرارت پایینی داشته و این ویژگی باعث شده تا ساختمان را در برابر گرما عایق بندی کند. استحکام آجر بالا بوده و به علت خاصیت نسوز بودن، در صورت آتش سوزی دچار سوختگی و ریزش نما نمی شوند.


اجرای نمای ساختمان


نماهای سنگی:

سنگ یکی دیگر از گزینه های محبوب مهندسان برای اجرای نمای ساختمان می باشد. سنگ های تراورتن به علت متنوع بودن طراحی و رنگ بندی در مقایسه با نمونه های دیگر نماهای سنگی پر فروش تر است. استفاده از سنگ برای نمای بیرون مزیت هایی دارد مثلا رنگشان تغییر نمی کند و در صورت کثیف شدن اثر آن دیده نمی شود. در کنار ویژگی های خوب آن، معایبی نیز دارد:

- پیاده سازی نمای سنگی زمان زیادی می طلبد.

- کار با آنها در ساختمان های مرتفع مشکل است.

- هزینه آن بالا است.

- برای وصل کردن آن به فضای بیرونی نما کارگران ساختمان باید مهارت کافی داشته باشند زیرا اگر به اندازه از ملات برای چسباندن سنگ ها استفاده نکنند به مرور زمان بین سنگ ها و دیوارها شکافته می شود.

نماهای شیشه ای:

استفاده از نمای شیشه ای نیز طرفداران خود را دارد. این نماها به سرعت نصب شده و نور بیشتری را به داخل ساختمان منعکس می کنند. طراحی شیشه ها برای نما به گونه ای است که نسبت به حرارت و صوت عایق بندی شده اند. برای اجرای نمای ساختمان بهترین گزینه نوع دو جداره و سه جداره است، اگر از نمونه معمولی آن استفاده شود در برابر ضربه شکسته می شوند.


اجرای نمای ساختمانمحصولات مرتبط

    در حال حاضر محصول مرتبط ثبت نگردیده است!

مقالات مرتبط

    در حال حاضر مقاله مرتبط ثبت نگردیده است!

سوالات و نظرات خود در مورد این مقاله را برای ما ارسال کنید.