02155890055- 02155608645- 09126902514-نمای سرامیک خشک

خانه و سرپناه برای زندگی از ابتدای زندگی انسان ها از مهم ترین نیاز های انسان ها بوده است که در طول تاریخ شکل های متفاوتی به خود گرفته ، از غار نشینی و چادر نشینی گرفته تا آپارتمان های سر به فلک کشیده امروزی که در بسیاری از نقاط دنیا دیده می شوند .

با گذشت زمان و شکل گیری خانه های جدید ، نما و ظاهر درونی و بیرونی خانه ها اهمیت پیدا کرد و انسان ها با به کار گیری مواد و ابزار مختلف، اقدام به زیبا سازی نمای بیرونی و درونی خانه های خود کردند . بسیاری از مواد و مصالح برای نمای ساختمان ها که در گذشته استفاده می شد، امروزه منسوخ شده و به کار گرفته نمی شوند اما بسیاری از مصالح ساختمانی اعم از انواع آجر ها ، سنگ های طبیعی و مصنوعی ، کاشی ها سرامیک ها، هم اکنون نیز از مهمترین مواد به کار رفته در نمای ساختمان اند که در طرح ها و رنگ های مختلف برای ایجاد انواع نما ها اعم از مدرن و سنتی به کار گرفته می شوند .

در این مقاله قصد داریم به بررسی سرامیک و به طور تخصصی نمای سرامیک خشک بپردازیم با ما همراه باشید

نمای سرامیک خشک

سرامیک چیست ؟


نمای سرامیک خشک


سرامیک برگرفته از واژه یونانی کراموس می باشد . سرامیک از لحاظ مواد تشکیل دهنده آن به این شکل تعریف می شود که به موادی که از ترکیب خاک رس با ماسه و فلدسپات در دمای بسیار بالایی تشکیل می شود ، گفته می شود .

شاید برایتان جالب باشد که به گفته برخی مورخان تاریخچه ی استفاده از سرامیک به پانزده هزار سال قبل برمی گردد. سرامیک ها چندین نوع طبقه بندی دارند که این طبقه بندی ها بستگی به کاربرد آن ها و ساختار فیزیکی و شیمیایی آن ها و ... دارد ، برخی از این طبقه بندی ها عبارتند از سرامیک های مدرن ، پیشرفته ، سنتی ، اکسیدی ، غیر اکسیدی و ... .

از ویژگی های سرامیک که آن را از بسیاری از مواد دیگر متمایز کرده می توان به سختی زیاد ، استحکام بالا و مقاومت بالا اشاره کرد . همین ویژگی های سرامیک است که آن را به یکی از پر مصرف ترین مواد در صنعت ساختمان کرده است .

البته کاربرد های سرامیک بر خلاف تصور ، محدود به صنعت ساختمان سازی نمی باشد و سرامیک ها در بسیاری از موارد دیگر اعم از فناوری های هسته ای به عنوان مواد کنترل کننده و ... فناوری های الکتریکی و مغناطیسی ، عایق های حرارتی ، پروتز های استخوانی ، کاتالیزور و ... کاربرد های فراوانی دارد .

پس از اینکه مرور خلاصه ای بر سرامیک و ویژگی های آن داشتیم در ادامه به بررسی نمای سرامیک خشک می پردازیم .


نمای سرامیک خشک


سرامیک خشک و نمای سرامیک خشک

همانطور که گفتیم سرامیک ها طبق فاکتور های خاصی دسته بندی های گوناگونی دارند که یکی از این دسته بندی ها سرامیک را به دو دسته سرامیک های سنتی و سرامیک های پیشرفته تقسیم می کند . نمای سرامیک خشک (dry ceramic facade) جزو دسته دوم به حساب می آید و به دلیل دارا بودن ویژگی هایی همچون استحکام و مقاومت بالا در برابر دمای بالا و خوردگی ، جذب نکردن آب و ... ، یکی از پر مصرف ترین مصالح برای نمای پروژه های ساختمانی مختلف اعم از پروژه های ساختمانی مسکونی ، تجاری ، اداری در سر تا سر دنیا می باشد . نمای سرامیک خشک در دو نوع سرامیک تو پر ( فول بادی ) و سرامیک مجوف عرضه شده اند .

در نمای سرامیک خشک نوع اول یعنی نمای با استفاده از سرامیک های تو پر یا فول بادی ابعاد استاندارد تولید شده برای این نوع سرامیک ، 120 در 60 می باشد و هزینه اجرای این نوع سرامیک نسبت به سرامیک مجوف پایین تر است .

نمای سرامیک از نوع سرامیک های مجوف نیز مزیت های عایق بندی بیشتری دارند و به دلیل داشتن سوراخ هایی در بدنه سرامیک از وزن سرامیک کاسته شده است .

نمای سرامیک خشک نوعی سرامیک پرسلان به حساب می آید ( سرامیک های پرسلان محصولاتی هستند که از مواد موجود در طبیعت و تحت فشار بالا ایجاد شده و جایگزینی فوق العاده برای بسیاری از مصالح ساختمانی برای اجرای نمای ساختمان می باشد ، در ضمن پرسلان ها جدید ترین فناوری در صنعت سرامیک محسوب می شوند ) .

نمای سرامیک توسط زیر ساخت های آلومینیومی بر روی سازه مورد نظر نصب شده در این روش به این دلیل که از هیچ نیروی چسبندگی استفاده نشده موجب می شود نمای ساختمان دو پوسته شود و در میان فضای خالی نمای سرامیک خشک می توان عایقی برای محافظت ساختمان در برابر عوامل زیادی اعم از آلودگی صوتی ، شرایط جوی و ... قرار داد و به این ترتیب از هدر رفت انرژی به طور چشمگیری جلوگیری کرد . در صورتی که نصب نمای سرامیک خشک به روش صحیح و اصولی انجام گیرد نبایست نگران سقوط سرامیک های نمای سرامیک خشک بود همچنین می تواند در برابر بسیاری از تنش ها اعم از طوفان و باد و زمین لرزه مقاوم نمود .

یکی دیگر از مزایای نمای سرامیک خشک بر خلاف بسیاری از مصالح ساختمانی بازیافتی بودن آن هاست ، می توان پنل ها و مصالح استفاده شده را دوباره به کار گرفت و در هزینه های زیادی صرفه جویی کرد .


نمای سرامیک خشک


اجرا نمای سرامیک خشک

از مرسوم ترین روش ها برای نصب ، اجرا و پیاده سازی نمای سرامیک خشک می توان روش نمایان ، روش کیل و روش شیاری را نام برد .

در روش نمایان، به وسیله قطعات مخصوص روی ریل های آلومینیومی تعبیه شده قرار می گیرد و در محل اتصال سرامیک های نمای سرامیک خشک ، ریل های آلومینیومی و قطعه های پلاستیکی خاصی به کار برده می شوند .

در روش دوم یعنی روش کیل اتصالات مکانیکی مخفی نمای سرامیک خشک بدون نیاز به چسب و با استفاده از مواد مختلف ایجاد شده اند. در این روش نمای سرامیک خشک از طریق اتصالات مخصوصی به آلومینیوم متصل می شود .

روش آخر پیاده سازی نمای خشک ، به این شکل است که ابتدا با ایجاد شیارهایی پشت سرامیک ها، نمای سرامیک خشک به وسیله کلمپ به ریل متصل می شود.


نمای سرامیک خشکمحصولات مرتبط

    در حال حاضر محصول مرتبط ثبت نگردیده است!

مقالات مرتبط

    در حال حاضر مقاله مرتبط ثبت نگردیده است!

سوالات و نظرات خود در مورد این مقاله را برای ما ارسال کنید.