02155890055- 02155608645- 09126902514-نمای شیشه ای

تغییر و تحولاتی که در جهان در حال وقوع است باعث شده تا پیشرفت های بسیاری در بخش های مختلف از جمله صنعت ساختمان سازی رخ دهد. اهمیت این موضوع موجب طراحی و تولید تجهیزات و مصالح ساختمانی جدیدی شده است. یکی از مواردی که در طراحی ساختمان ها حائز اهمیت هست مربوط به نمای داخلی و خارجی ساختمان هاست. نمونه های متنوعی برای نما کاری وجود دارد اما ما در این مقاله قصد داریم درباره ی نمای شیشه ای برای شما مطالبی را به اشتراک بگذاریم. در ادامه توضیحاتی درمورد ویژگی ها، کاربردها، مزایا و معایب و انواع نمای شیشه ای خواهیم گفت.

بررسی کلی نمای شیشه ای در طرح های ساختمانی

نمای شیشه ای ساختمان چگونه ساخته می شود؟

بیشترین نمای بیرونی که برای ساختمان ها استفاده می کنند نمای شیشه ای یا همان فریم لس می باشد. نحوه نصب شیشه ها بر روی این نماها به این صورت است که اول پروفیل های آلومینیوم را به شکل شبکه هایی فرم داده و بر دیواره خارجی ساختمان سوار می کنند سپس برای آب بندی و جلوگیری از ورود و خروج هوا لاستیک هایی بر روی چارچوب های آلومینیومی قرار می دهند و در آخر شیشه ها را با لقمه ای از جنس آلومینیوم( از نوع متحرک) به آنها وصل می کنند. اگر شما در فضای بیرونی به ساختمان بنگرید، بخش فلزی نما قابل رویت نیست و همین موضوع بر زیباتر شدن کار می افزاید.


نمای شیشه ای


ویژگی و مزیت های نمای شیشه ای

1. تمام سطح نمای شیشه ای یک دست و یکپارچه می باشد.

2. قالب این نماها دارای رنگ های متنوعی است.

3. با توجه به سخت بودن نما کاری برای ساختمان های چند طبقه، نمای شیشه ای مناسب ترین گزینه است چرا که نصب آسانی دارد.

4. عایق صوت و حرارت می باشند.

5. در صورت ترک خوردن و یا شکستن شیشه ها( بر اثر فشار باد، برخورد اشیا با شیشه و غیره) به راحتی می توان شیشه های جدید را جایگزین آن کرد.

6. نماهای شیشه ای به گونه ای طراحی شده اند که برای نصب بر روی فضای بیرونی ساختمان باید اندکی با آن فاصله داشته باشند و این یک مزیت مهم دیگر برای استفاده از آنهاست.

7. این نماها با اینکه از شیشه ساخته شده اما در برابر بلاهای طبیعی مانند زلزله و ارتعاش های سازه مقاومت خوبی از خود نشان می دهند.

8. نمای شیشه ای به خوبی شکل پذیر است و می توان آنها را در نمونه ها و مدل های جدید و خلاق طراحی کرد.

9. در طراحی و تولید آن، ظریف کاری ها به خوبی مورد توجه قرار گرفته است.

10. بعد از نصب بر قاب آلومینیومی می توان شیشه های نما را به شکل مخفی باز کرد.

11. سطح صاف و شفاف شیشه ها موجب دیدن فضای بیرونی ساختمان شده که در دنیای مدرن امروزی این مورد به عنوان یک ویژگی خوب به شمار می آید.


نمای شیشه ای


دسته بندی نمای شیشه ای

فریم لس ها به دلیل آسان بودن در شستشو، نصب سریع، نگهداری و... به unitized معروف شده است. به طور کلی unitized ها در دو گروه طبقه بندی می شوند که در ادامه به توضیح مختصری از آنها می پردازیم.

U channel ها و نمای شیشه ای :

در میان نمونه های مختلف سیستمی در نمای شیشه ای( فریم لس) U channel به دلیل داشتن چند ویژگی زیر برای استفاده در اجرای نمای ساختمان، گزینه مناسب تری هستند:

- ساده بودن U channel

- هزینه مناسب

البته در کنار ویژگی های مهمی که در بالا گفتیم استفاده ازآن دارای چندین محدودیت نیز هست. به عنوان مثال در ساختمان هایی که تعداد طبقات آن زیاد است نباید سیستم U channel را برای نمای شیشه ای به کار گرفت چون اتصال های آن برای نصب شیشه ها ساده بوده و نمی تواند در تعداد زیاد و با شیشه های بزرگ وزنشان را تحمل کند. در این سیستم ها از اسپیسر به کار رفته که به فرم U می باشند و به شکل پازل با لقمه هایی از جنس فلز به لام آلومینیوم وصل می شوند. بعد از سوار کرد شیشه بر روی قاب های آلومینیومی، درز های دو سانتی متری روی شیشه ایجاد می شود که این مشکل با استفاده از چسب سیلیکونی قابل حل است.


نمای شیشه ای


Full frameless Step-uniteها و نمای شیشه ای:

این سیستم به گونه ای طراحی شده که هنگام سوار کردن شیشه بر قاب آلومینیومی، باید شیشه ها را یکی یکی به کمک لاستیکی به نام EPDM( کاست) درون فریم های مخصوصی قرارداد بعد از آن با پیچ و پرچ هایی در فضای بیرونی ساختمان به شبکه های پروفیلی آلومینیوم وصل کرد. Full frameless Step-uniteها مانند سیستم U channel درزهایی را بر روی شیشه ایجاد کرده که با استفاده چسب سیلیکون بر طرف می شود. پیاده سازی این سیستم نسبت به نوع قبلی به دلیل داشتن EPDM سریع تر اجرا می شوند. همچین وجود این ویژگی باعث شده تا مقاومت خوبی داشته و بتواند وزن شیشه های سنگین را به خوبی تحمل کند. پس می توان گفت سیستم Full frameless Step-unite برای ساختمان هایی که ارتفاع زیادی دارند مناسب می باشند.


نمای شیشه ای


تفاوت های کرتین وال و نمای شیشه ای

هر یک از این دو مزیت ها و معایبی دارد که باعث شده کاربردهای گوناگونی داشته باشد. که زیر برای شما چند مورد را بیان می کنیم:

1. برای نصب فیکس کپ ها بهتر از کرتین وال استفاده کرد زیرا نسبت به نمونه های مختلف نمای شیشه ای سریع تر اجرا می شوند.

2. قیمت شیشه نماها نسبت به کرتین وال کمتر بوده و از نظر اقتصادی برای سازندگان ساختمان مقرون به صرفه تر است.

3. اگر برای ساختمان از نمای شیشه ای استفاده کنید می توان درپوش هایی( دکوراتیو) میان هر یک از شیشه ها به صورت افقی( یا عمودی) ایجاد کرد.

توجه: قیمت فریم لس ها متغیر بوده و بستگی به طراحی شیشه ها و مواد به کار رفته در آن دارد. به طور مثال نمونه یوچنل آن به ازای هر متر حدود 8.5 الی 16 میلیون ریال می باشد و نوع معمولی شیشه در نمای فریم لس از 3 تا 8 میلیون ریال در بازار موجود است. اما به طور کلی استفاده از آنها نسبت به سایر نماها قیمت مناسبی داشته و باعث زیبایی بیشتر ساختمان ها با کاربری مختلف می شود.


نمای شیشه ایمحصولات مرتبط

    در حال حاضر محصول مرتبط ثبت نگردیده است!

مقالات مرتبط

    در حال حاضر مقاله مرتبط ثبت نگردیده است!

سوالات و نظرات خود در مورد این مقاله را برای ما ارسال کنید.