02155890055- 02155608645- 09126902514-نمای فریم لس

مسکن و سرپناه زندگی از زمان انسان نخستین تا انسان امروزی از مهم ترین نیاز های زندگی بشر بوده و انسان همواره به آن اهمیت های فراوانی داده است. مسکن انسان تا به امروز اشکال متفاوتی به خود گرفته است، از چادر نشینی و غارنشینی و خانه های بسیار ابتدایی گرفته تا خانه های امروز که با تکنولوژی های جدید و در کمال رفاه ایجاد شده اند .

در این میان انسان همواره به نما و ظاهر محل زندگی خود توجه فراوانی داشته است و با به کارگیری ابزار ها و مصالح ساختمانی مختلف سعی در زیبا سازی نمای درونی و بیرونی خانه های خود داشته است. از نما های قدیمی گرفته تا نماهای امروز که به کمک مصالح ساختمانی مختلف اعم از سرامیک، آجر، شیشه و ... انجام می شود، یکی از این نما ها نمای فریم لس (Frame less ) است که از شیشه تهیه شده که به کمک قالب های آلومینیومی پیاده سازی شده و جلوه بسیار زیبایی به خانه می بخشد ، نمای فریم لس امروز در بسیاری از پروژه های ساختمانی به کار گرفته می شود. در این مقاله قصد بررسی نمای فریم لس را داریم با ما همراه باشید.

نمای فریم لس

نمای فریم لس چیست ؟

نمای فریم لس در واقع تشکیل شده از قالب های آلومینیومی می باشد که نمای خارجی آن از شیشه تشکیل شده است و شیشه بر روی زیر ساخت های آلومینیومی نصب می گردد.

در ظاهر شاید نمای شیشه ای بدون هیچ نگهدارنده ای به چشم بیاید اما این طور نیست و شیشه ها به وسیله قالب های آلومینیومی تثبیت شده اند. و این اتفاق به این دلیل است که فاصله های شیشه های تعبیه شده به گونه ای تنظیم شده است که قاب های آلومینیومی دیده نمی شوند .

شیشه به علت مزیت های خاصی اعم از زیبایی، امکان بهره مندی از نور و روشنایی روز، سرعت در اجرا و ... یکی از پر مصرف ترین مصالح در ساختمان سازی به شمار می آید، به همین دلیل است که درصد قابل توجهی از نمای فریم لس را شیشه تشکیل می دهد .

در مقابل مزایای شیشه، شیشه معایب زیادی نیز دارد، معایبی همچون آلودگی صوتی، هزینه نسبتا زیاد، هدر رفت انرژِی، مقاوم نبودن در برابر بسیاری از آسیب ها اعم از زلزله، آتش سوزی و ... .

با استفاده از شیشه های دو و سه جداره در ساختار فریم لس می توان از هدر رفت انرژی جلوگیری و در هزینه های بسیاری

صرفه جویی کرد.


نمای فریم لس


مراحل ساخت نمای فریم لس

برای ساخت و پیاده سازی نمای فریم لس مراحلی باید به دقت طی شود که به شرح زیر می باشد.

قبل از هر چیز ابتدا پروفیل ها تهیه و طی مراحل خاصی رنگ می شوند و سپس وارد مرحله آنودایز می شود که این مرحله برای محافظت از فلز انجام می شود و با ایجاد لایه ای محافظ بر روی فلز از ارتباط فلز با محیط جلوگیری میکند و فلز دچار خوردگی نمی شود.

در مرحله بعد پروفیل در اندازه های مد نظر و به وسیله ابزار های خاصی برش داده می شوند . سپس برای ایجاد محلی برای قفل ها و آبرونی پنجره ها وارد محل فرز کاری می شوند. پس از فرز کاری پرس کاری ، سوراخکاری و شیارزنی بر روی پروفیل انجام می شود. در مرحله آخر نیز مونتاژ کاری نمای فرم لس انجام می شود.

نحوه اجرای نمای فریم لس بسیار مهم است؛ علاوه بر وجود مواد اولیه و مصالح با کیفیت بالا اجرای مراحل آن نیز باید با دقت بسیار بالایی انجام شود تا علاوه بر حفظ ظاهر و زیبایی نمای ساختمان نکات ایمنی نیز کاملا اجرا شود و پس از نصب،

ساختمان دچار هیچ گونه مشکلی نشود


نمای فریم لس


مزایای نمای فریم لس

یکی از مزایای این نما مقاومت بالا در برابر رطوبت و آب میباشد و به دلیل برخورداری از این مزیت، قابل استفاده برای مناطق مرطوب مانند مناطق شمالی کشور نیز می باشد .

مزیت دیگر آن عایق بودن در برابر حرارت است که از هدر رفت انرژی جلوگیری به عمل می آورد . با توجه به این مزیت نمای پیشنهادی برای مناطق سردسیر می باشد. نمای فریم لس علاوه بر عایق بودن در برابر حرارت، در برابر آلودگی صوتی نیز عایق می باشد و در مناطق پر جمعیت که معمولا سر و صدا در آنجا زیاد است، گزینه بسیار خوبی برای اجرای نمای ساختمان به شمار می آید. مزیت عایق صوت و گرما بودن مختص نمای فریم لس نوع ترمال بریک (Thermal Break ) می باشد .

در صورت استفاده از درزگیر های با کیفیت بالا، فریم لس مانع ورود آلودگی های مختلف اعم از ریزگردها به داخل خانه می شود .

این نما نصب آسانی دارد و ظاهری بسیار زیبا و مدرنی به خانه می بخشد، تنوع رنگی بالای نمای فریم لس باعث می شود این نما با سلیقه های مخالف مختلف تطبیق یافته و نمای مورد نظر افراد بر روی خانه شان پیاده سازی شود.


نمای فریم لس


انواع نمای فریم لس

نمای فریم لس اصولا در دو نوع پیاده سازی می شوند :

سیستم U channel

سیستم Full frameless Step-unit

نوع اول ساده ترین و ارزان ترین نوع آن می باشد که محدودیت هایی همچون غیر قابل استفاده بودن برای پروژه های ساختمانی با ارتفاع بالا و نداشتن تحمل وزن شیشه بالا را دارا می باشند. در این نوع از نمای فریم لس، ابتدا اسپیسر هایU شکل روی آلومینیوم قرار گرفته و پس از اینکه شیشه ها نصب گردید، درزها و فاصله ها به وسیله چسب های سیلیکونی آب بندی و هوابندی می شود .

در نوع دوم نمای فریم لس نیز شیشه ها به صورت جداگانه درون فریم ها با لاستیک EPDM قرار گرفته و بر روی آلومینیوم، نصب می شوند. روش دوم بر خلاف روش اول استحکام بالاتری داشته و تحمل وزن شیشه های بیشتری را دارا می باشد و قابل استفاده برای ساختمان های مرتع نیز می باشد.در این روش نیز همانند روش قبل درز ها و فاصله ها با چسب های سیلیکونی آب بندی و هوابندی می شود .


نمای فریم لسمحصولات مرتبط

    در حال حاضر محصول مرتبط ثبت نگردیده است!

مقالات مرتبط

    در حال حاضر مقاله مرتبط ثبت نگردیده است!

سوالات و نظرات خود در مورد این مقاله را برای ما ارسال کنید.