02155890055- 02155608645- 09126902514-نمای HPL

همه چیز درباره نمایHPL

ساختار تشکیل دهنده نمای HPL

از دیر باز تا اکنون صنعت ساختمان سازی همانند سایر بخش ها( پزشکی، کشاورزی، حمل و نقل و غیره) در حال پیشرفت می باشد. از جمله مواردی که در دنیای مدرن برای بسیاری افراد برای خرید خانه یا دفتر کار اهمیت پیدا کرده، طراحی ظاهری دیوارها کمدها و به طور کلی نمای خارج و داخل ساختمان است. یکی از طرح هایی که مورد استقبال زیادی قرار گرفته نمای HPL می باشد. در واقع HPL نام اختصاری صفحه هایی هست که لایه هایی از جنس سلولز با رزین های فنولیکی ترکیب شده و این صفحات را می سازند. در مرحله بعد برای آن که این صفحه ها از استحکام کافی برخوردار باشند باید در دماهای بیش از 180 درجه با فشار 80 بار حرارت داده شوند. در آخر برای زیبایی بیشتر روی آنها سطح هایی با نقش ها و طرح های متنوع( مدل چوبی، سنگی، دیجیتالی، رنگ های ساده و ترکیبی و غیره) قرار داده که این لایه ضد خش می باشد. این صفحات (یا همان ورق های فرمیکا) از لایه هایی کاغذی از نوع کرافت ساخته شده و به علت ویژگی ها و جلوه های زیبایشان از آنها برای طراحی و اجرای نمای ساختمان استفاده می کنند.


نمای HPL


بررسی استانداردهای نمای HPL

در یک دسته بندی کلی برای نمای HPL دو گروه استاندارد در سطح جهانی وجود دارد: 1. EN 438، 2. ISO 4586

استانداردهای ذکر شده برای آن است که حداقل کیفیت های ورق های HPL در هنگام ساخت آن تعیین شود. یکی از بروزترین استانداردها مربوط به استانداردهای اروپایی است زیرا علاوه بر تاکید به مشخصات و امکانات فنی، به بروز بودن و ظاهر زیبای نماهای HPL نیز توجه دارد. استانداردهایی که برای نمای HPL در نظر گرفته شده شامل 9 بخش می باشد. از میان این استانداردها وجود مورد CE برای عرضه نمای HPL در بازار از اهمیت بالایی برخوردار است. مابقی استانداردها با توجه به کاربردها و ویژگی هایشان، هر کدام بر روی نوع خاصی از این ورق ها زده می شوند.


نمای HPL


استفاده از نمای HPL در صنعت ساختمان سازی چه مزایایی دارد؟

به کارگیری نمای HPL در ساختمان ها مزیت های بسیاری دارد مثلا در صورت استفاده در بخش های مختلف( مانند دیوارها) به دلیل ضد باکتری بودن دیگر آنها نیازی به شستن ندارند برعکس نماهای کامپوزیتی که این چنین نیست. نصب این ورق ها آسان بوده و در خطراتی مانند آتش گرفتن مقاومت بالایی از خود نشان داده و آتش نمی گیرد. در ادامه برخی از خصوصیت های مهم نمای HPL را به صورت جزیی تر بررسی می کنیم:

مقاوم در برابر رطوبت:

نمای HPL به گونه ای طراحی شده که اگر در مقابل آب یا بخار آب قرار گیرد، به دلیل داشتن تراکم بالا ترک بر نمی دارد و ظاهر آن به حالت لایه لایه از هم جدا نمی شوند. اگر این ورق ها را در آب فرو ببریم رطوبت کمی را( از 6% کمتر) به خود جذب می کند.

مقاوم در برابر حرارت:

از دیگر مزیت های به کار بردن نمای HPL این است که اگر سیگار بر روی آن بیفتد به دلیل مقاومت این نماها در برابر حرارت، هرگز دچار سوختگی نمی شوند. این ورق ها توانایی تحمل دمایی حدود 180 درجه را دارند.

مقاوم در برابر ضربه:

سازندگان نمای HPL آن را به گونه ای طراحی کرده اند که به دلیل خاصیت ارتجاعی، در برابر انواع ضربه از خود مقاومت نشان دهند. این ویژگی باعث شده تا آنها در برای فشارهای مختلف( مثلا فشار باد) مقاوم بوده و دچار ترک خوردگی و یا شکستن( نما) نشوند.

مقاومت الکتریکی:

برای ساخت ورق HPL از چسبی به نام رزین فنولیک استفاده می کنند که باعث مقاومت در برابر جریان های الکتریکی می شود. البته چسب های رزین ملامین نیز برای قسمت های سطحی این ورق ها به کار رفته که این دلیلی برای مقاومت در برابر باران های اسیدی( اسید ضعیف) است.


نمای HPL


نمای HPL در چه مواردی کاربرد دارد؟

وجود مزیت ها و ویژگی های خوب نمای HPL موجب شده تا مهندسان ساختمان برای طراحی ساختمان ها (با کاربری مختلف) آن را به نمونه های دیگر( کامپوزیتی، سنگ و غیره) ترجیح دهند. از جمله کاربردهای این ورق ها می توان به طراحی بیمارستان، نماهای بیرونی و داخلی منازل مسکونی( ویلایی، آپارتمان)، طراحی مطب و شرکت، نمای سرویس بهداشتی ورزشگاه، کابینت، آسانسور، صنعت ساخت کشتی و غیره اشاره کرد. به عنوان نمونه اگر این ورق ها در ورزشگاه ها برای طراحی و ساخت رختکن، درب حمام و سرویس بهداشتی به آلومینیوم متصل شوند علاوه بر افزایش مقاومت و کارآمدی، از نظر ظاهری نیز زیبایی بیشتری پیدا می کنند.

همچنین طراحی سرویس ها با این نما موجب شده تا سال های بیشتری بدون نیاز به صرف هزینه بالا بتوان از آنها استفاده کرد. از دیگر مزیت های بکارگیری HPL ها در بخش های مختلف ورزشگاه ها، تمیز کاری راحت آنها می باشد چرا که برای نصب درب و کمد باید چند سانتی متر از سطح زمین فاصله داشته باشند. برای حفظ بهداشت و پاکسازی محیط از آلودگی ها با آسودگی خاطر می توان از پاک کننده ها برای شست و شو استفاده کرد زیرا به دلیل خاصیت ضد خش بودن و مقاومت در برابر اسیدها در صورت به برخورد با درب حمام یا کمد دچار خش یا خوردگی نمی شوند.


نمای HPL


چگونگی تشخیص مرغوب بودن ورق های HPL

برندهای متعددی از HPL ها در بازار موجود است که تشخیص نمونه خوب و با دوام از نوع نامرغوب آن را سخت می کند. برای اینکه متوجه شوید کدام یک کیفیت بهتری دارد باید به چند مورد توجه ویژه داشت:

متراکم بودن ورق:

یکی از دلایل خرید این محصولات متراکم بودن ورق هاست. برای اطمینان پیدا کردن از این موضوع می توان چند تست فیزیکی روی آن انجام داد.

احتراق:

یکی از موادی که برای ساخت ورق ها به کار میرود رزین است که بسیار گران بوده و در صورت داشتن ناخالصی از کیفیت تولید صفحات HPL کاسته می شود. البته با لمس کردن و نگاه سطحی به این ورق ها نمی توان متوجه کیفیت آن شوید.

بررسی ورق های خارجی و داخلی:

HPL ها در لایه آخر خود دارای یک روکش با طرح های مختلف هستند. در صورت تشخیص ندادن نمای داخل و استفاده آن در نمای خارجی باعث کم رنگ شدن این ورق ها می شود.


نمای HPLمحصولات مرتبط

    در حال حاضر محصول مرتبط ثبت نگردیده است!

مقالات مرتبط

    در حال حاضر مقاله مرتبط ثبت نگردیده است!

سوالات و نظرات خود در مورد این مقاله را برای ما ارسال کنید.


کاربر مهمان: 

راضی هستم از سایت خوبتون